Ramazan Hoş

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kur'an ışığında hakikate yolculuk

Tut Elimi

UFO Gerçeği

Mutluluk Şarkısı

EGO nedir?

Doğa Meyveleri Parayla Satılır mı ?

Maymunların Atası

Büyü ve sihir sırları

 

ÖLÜM ANINDA YAŞANANLAR

Hz Muhammed son Resul

Reenkarnasyon nedir

Amin demek caiz mi ?

Kuranda cennet ile ilgili ayetler

Kuranda cennet ile ilgili ayetler

Tarih 19 Nisan 2014, 13:35 Editör Ramazan Hoş

Kuranda cennet ile ilgili ayetler

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla


 
(BAKARA SURESİ / 25)

(Ey Muhammed) iman edip salih amellerde bulunanları müjdele.Gerçekten onlar için altlarından ırmaklar akan cennetler vardır. Kendilerine rızık olarak bu ürünlerden her yedirildiğinde: "Bu daha önce de rızıklandığımızdır" derler. Bu, onlara, (dünyadakine) benzer olarak sunulmuştur. Orada, onlar için tertemiz eşler vardır ve onlar orada süresiz kalacaklardır.   


(AL-İ İMRAN SURESİ / 15)
De ki: "Size bundan daha hayırlısını bildireyim mi? Korkup sakınanlar için Rablerinin katında, içinde temelli kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler, tertemiz eşler ve Allah'ın rızası vardır. Allah, kulları hakkıyla görendir."   


(AL-İ İMRAN SURESİ / 107)
Yüzleri ağaranlar ise, artık onlar Allah'ın rahmeti içindedirler, içinde de temelli kalacaklardır.   


(AL-İ İMRAN SURESİ / 136)
İşte bunların karşılığı, Rablerinden bağışlanma ve içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetlerdir. (Böyle) Yapıp-edenlere ne güzel bir karşılık (ecir var.)  
 

(AL-İ İMRAN SURESİ / 198)
Ama Rablerinden korkup-sakınanlar; onlar için Allah katında -bir şölen olarak- altlarından ırmaklar akan -içinde ebedi kalacakları- cennetler vardır. İyilik yapanlar için, Allah'ın katında olanlar daha hayırlıdır.  


(NİSA SURESİ / 57)
İman edip salih amellerde bulunanları, altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Onda onlar için tertemiz kılınmış eşler vardır. Ve onları, 'ne sıcak-ne soğuk, tam kararında gölgeliğe' sokacağız.   


(NİSA SURESİ / 122)
İman edip salih amellerde bulunanlar, biz onları altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Bu, Allah'ın gerçek olan va'didir. Allah'tan daha doğru sözlü kim vardır?   


(MAİDE SURESİ / 65)
Eğer, Kitap Ehli iman edip sakınsalardı, elbette onların kötülüklerini örter ve onları 'nimetlerle donatılmış' cennetlere sokardık. 


(MAİDE SURESİ / 85)
Böylelikle Allah, dediklerine karşılık olarak içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler verdi. Bu, iyilik yapanların karşılığıdır.   


(MAİDE SURESİ / 119)
Allah dedi ki: "Bu, doğrulara, doğru söylemelerinin yarar sağladığı gündür. Onlar için, içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler vardır. Allah onlardan razı oldu, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur."  


(A'RAF SURESİ / 42)
İman edenler ve salih amellerde bulunanlar -ki biz hiç kimseye güç yetireceğinden fazlasını yüklemeyiz- onlar da cennetin ashabı (halkı)dırlar. Onda sonsuz olarak kalacaklardır.  


(A'RAF SURESİ / 43)
Biz onların göğüslerinde kinden ne varsa çekip almışız. Altlarından ırmaklar akar. Derler ki: "Bizi buna ulaştıran Allah'a hamd olsun. Eğer Allah bize hidayet vermeseydi biz doğruya ermeyecektik. Andolsun, Rabbimizin elçileri hak ile geldiler." Onlara: "İşte bu, yaptıklarınıza karşılık olarak mirasçı kılındığınız cennettir" diye seslenilecek.   


(A'RAF SURESİ / 44)
Cennet halkı, ateş halkına (şöyle) seslenecekler: "Bize Rabbimizin vadettiğini gerçek buldunuz mu?" Onlar da: "Evet" derler. Bundan sonra içlerinden seslenen biri (şöyle) seslenecektir: "Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun."  


(A'RAF SURESİ / 46)
İki taraf arasında bir engel ve burçlar (A'raf) üstünde hepsini yüzlerinden tanıyan adamlar vardır. Cennete gireceklere: "Selam size" derler, ki bunlar, henüz girmeyen fakat (girmeyi) 'şiddetle arzu edip umanlardır.'   


(A'RAF SURESİ / 47)
Gözleri cehennem halkından yana çevrilince: "Rabbimiz, bizi zalimler topluluğuyla birlikte kılma" derler.  


(A'RAF SURESİ / 49)
"Kendilerine Allah'ın bir rahmet eriştirmeyeceğine yemin ettiğiniz kimseler bunlar mıydı? (Cennettekilere de) Girin cennete. Sizin için korku yoktur ve mahzun olmayacaksınız."   


(A'RAF SURESİ / 50)
Ateşin halkı cennet halkına seslenir: "Bize biraz sudan ya da Allah'ın size verdiği rızıktan aktarın." Derler ki: "Doğrusu Allah, bunları inkâr edenlere haram (yasak) kılmıştır."  


(ENFAL SURESİ / 4)
İşte gerçek mü'minler bunlardır. Rableri katında onlar için dereceler, bağışlanma ve üstün bir rızık vardır.   


(TEVBE SURESİ / 21)
Rableri onlara katından bir rahmeti, bir hoşnutluğu ve onlar için, kendisine sürekli bir nimet bulunan cennetleri müjdeler.   


(TEVBE SURESİ / 22)
Onda ebedi kalıcıdırlar. Şüphesiz Allah, büyük mükafaat katında olandır.   


(TEVBE SURESİ / 72)
Allah, mü'min erkeklere ve mü'min kadınlara içinde ebedi kalmak üzere, altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vaadetmiştir. Allah'tan olan hoşnutluk ise en büyüktür. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur.   


(TEVBE SURESİ / 89)
Allah onlar için, süresiz kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler hazırladı. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur.   


(TEVBE SURESİ / 100)
Öne geçen Muhacirler ve Ensar ile onlara güzellikle uyanlar; Allah onlardan hoşnut olmuştur, onlar da O'ndan hoşnut olmuşlardır ve (Allah) onlara, içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur.   


(YUNUS SURESİ / 9)
İman edenler ve salih amellerde bulunanlar da, Rableri onları imanları dolayısıyla altından ırmaklar akan, nimetlerle donatılmış cennetlere yöneltip-iletir (hidayet eder).   


 (YUNUS SURESİ / 10)
Oradaki duaları: "Allah'ım, Sen ne yücesin"dir ve oradaki dirlik temennileri: "Selam"dır; dualarının sonu da: "Gerçekten, hamd alemlerin Rabbi olan Allah'ındır."  


(HUD SURESİ / 23)
İman edip salih amellerde bulunanlar ve 'Rablerine kalbleri tatmin bulmuş olarak bağlananlar', işte bunlar da cennetin halkıdırlar. Onda süresiz kalacaklardır.   


(HUD SURESİ / 108)
Mutlu olanlar da, artık onlar cennettedirler. Rabbinin dilemesi dışında gökler ve yer sürüp gittikçe, orada süresiz kalacaklardır. (Bu) kesintisi olmayan bir ihsandır.   


(RA'D SURESİ / 23)
Onlar, Adn cennetlerine girerler. Babalarından, eşlerinden ve soylarından 'salih davranışlarda' bulunanlar da (Adn cennetlerine girer). Melekler onlara her bir kapıdan girip (şöyle derler:)  


(RA'D SURESİ / 24)
"Sabrettiğinize karşılık selam size. (Dünya) Yurdun(un) sonu ne güzel."   


(RA'D SURESİ / 29)
İman edip salih amellerde bulunanlar, ne mutlu onlara. Varılacak yerin güzel olanı (onlarındır).   


(RA'D SURESİ / 35)
Takva sahiplerine vadedilen cennet; onun altından ırmaklar akar, yemişleri ve gölgelikleri süreklidir. Bu korkup-sakınanların (mutlu) sonudur, inkâr edenlerin sonu ise ateştir.  


 (İBRAHİM SURESİ / 23)
İman edip salih amellerde bulunanlar, Rablerinin izniyle altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere konulmuşlardır. Orada birbirlerine olan dirlik temennileri: "Selam"dır.  


(HİCR SURESİ / 45)
Gerçekten takva sahibi olanlar, cennetlerde ve pınar başlarındadır.   


(HİCR SURESİ / 46)
Oraya esenlikle ve güvenlikle girin.   


(HİCR SURESİ / 47)
Onların göğüslerinde kinden (ne varsa tümünü) sıyırıp-çektik, kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıyadırlar.   


 (HİCR SURESİ / 48)
Orda onlara hiç bir yorgunluk dokunmaz ve onlar ordan çıkarılacak değildirler.  


(NAHL SURESİ / 31)

Adn cennetleri; ona girerler, onun altından ırmaklar akar, içinde onların her diledikleri şey vardır. İşte Allah, takva sahiplerini böyle ödüllendirir.   


 (NAHL SURESİ / 32)
Ki melekler, güzellikle canlarını aldıklarında: "Selam size" derler. "Yaptıklarınıza karşılık olmak üzere cennete girin."  


 (KEHF SURESİ / 31)
Onlar; altından ırmaklar akan Adn cennetleri onlarındır, orada altın bileziklerle süslenirler, hafif ipekten ve ağır işlenmiş atlastan yeşil elbiseler giyerler ve tahtlar üzerinde kurulup-dayanırlar. (Bu,) Ne güzel sevap ve ne güzel destek.  


(KEHF SURESİ / 107)
İman edip salih amellerde bulunanlar... Firdevs cennetleri onlar için bir 'konaklama yeridir.'  


(KEHF SURESİ / 108)
Onda ebedi olarak kalıcıdırlar, ondan ayrılmak istemezler.  

(MERYEM SURESİ / 60)
Ancak tevbe eden, im
an eden ve salih amellerde bulunanlar (onların dışındadır); işte bunlar, cennete girecekler ve hiç bir şeyle zulme uğratılmayacaklar.   


(MERYEM SURESİ / 61)
Adn cennetleri (onlarındır) ki, Rahman (olan Allah, onu) kendi kullarına gaybtan vadetmiştir. Şüphesiz O'nun va'di yerine gelecektir.  


(MERYEM SURESİ / 62)
Onda 'boş bir söz' işitmezler; sadece selam (ı işitirler). Sabah akşam, onların rızıkları orda (bulunmakta)dır.   


 (MERYEM SURESİ / 63)
O cennet; biz, kullarımızdan takva sahibi olanları (ona) varisçi kılacağız. 

 

(TAHA SURESİ / 76)
"İçlerinde ebedi kalacakları altından ırmaklar akan Adn cennetleri de (onlarındır). Ve işte bu, arınmış olanın karşılığıdır."  


(TAHA SURESİ / 117)
Bunun üzerine dedik ki: "Ey Adem, bu gerçekten sana ve eşine düşmandır; sakın sizi cennetten sürüp çıkarmasın, sonra mutsuz olursun." 
 

 (TAHA SURESİ / 121)
Böylece ikisi ondan yediler, hemen ardından ayıp yerleri kendilerine açılıverdi, üzerlerini cennet yapraklarından yamayıp-örtmeye başladılar. Adem, Rabbine karşı gelmiş oldu da şaşırıp-kaldı.  


(ENBİYA SURESİ / 102)
Onun uğultusunu bile duymazlar. Onlar nefislerinin arzuladığı (sayısız nimet) içinde ebedi kalıcıdırlar.  


(ENBİYA SURESİ / 103)
Onları, o en büyük korku hüzne kaptırmaz ve: "İşte bu sizin gününüzdür, size va'dedilmişti" diye melekler onları karşılayacaklardır.  

 (HAC SURESİ / 23)
Hiç şüphesiz Allah, iman edenleri ve salih amellerde bulunanları altından ırmaklar akan cennetlere sokar, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler; ordaki elbiseleri ipek(ten)tir.  

   (HAC SURESİ / 24)
Onlar, sözün en güzeline iletilmişlerdir ve övülen doğru yola iletilmişlerdir.(MÜ'MİNUN SURESİ / 10)
İşte (yeryüzünün hakimiyetine ve ahiretin nimetlerine) varmış olacak onlardır.   (MÜ'MİNUN SURESİ / 11)
Ki onlar Firdevs (cennetlerin)e de varis olacaklardır; içinde de ebedi olarak kalacaklardır.     (FURKAN SURESİ / 10)
Dilediği takdirde, sana bundan daha hayırlısı olarak altından ırmaklar akan cennetler veren ve senin için köşkler kılan (Allah) ne yücedir.


(FURKAN SURESİ / 15)
De ki: "Bu mu daha hayırlı, yoksa takva sahiplerine va'dedilen ebedi cennet mi? Ki onlar için bir mükafat ve son duraktır."
  

(FURKAN SURESİ / 16)
"İçinde ebedi kalıcılar olarak, orada her istedikleri onlarındır; bu, Rabbinin üzerine aldığı, istenen bir vaaddir." 
  

(FURKAN SURESİ / 24)
O gün, cennet halkının kalacakları yer daha hayırlı, dinlenecekleri yer çok daha güzeldir.
 
  
  (FURKAN SURESİ / 75)
İşte onlar, sabretmelerine karşılık (cennetin en gözde yerinde) odalarla ödüllendirilirler ve orda esenlik dileği ve selamla karşılanırlar.


(FURKAN SURESİ / 76)
Orda ebedi olarak kalıcıdırlar; o, ne güzel bir karargah ve ne güzel bir konaklama yeridir. 
  

  (ŞUARA SURESİ / 90)
(O gün) Cennet takva sahiplerine yaklaştırılır.


(ANKEBUT SURESİ / 58)
İman edip salih amellerde bulunanlar; onları, içinde ebedi kalıcılar olarak, altından ırmaklar akan cennetin yüksek köşklerine muhakkak yerleştireceğiz. (Salih) Amellerde bulunanların ecri ne güzeldir.
   

  (RUM SURESİ / 15)
Böylece iman edip salih amellerde bulunanlar; artık onlar 'bir cennet bahçesinde' 'sevinç içinde ağırlanırlar'. 


(RUM SURESİ / 44)
Kim inkâr ederse, artık onun inkârı kendi aleyhinedir; kim salih bir amelde bulunursa, artık onlar kendi lehlerine olarak (cennetteki yerlerini) döşeyip hazırlamaktadırlar. 
 

  (LOKMAN SURESİ / 8)
(Ancak) Gerçekten iman edip salih amellerde bulunanlar ise; onlar için nimetlerle-donatılmış cennetler vardır.
 
(LOKMAN SURESİ / 9)
Orada ebedi olarak kalıcıdırlar. Allah'ın va'di haktır. O, üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.
  
 
  (SECDE SURESİ / 19)
İman eden ve salih amellerde bulunanlar ise, artık onlar için, yaptıklarınıza karşılık olmak üzere, bir ağırlanma konağı olarak barınma cennetleri vardır. 

   (FATIR SURESİ / 33)
Adn cennetleri (onlarındır); oraya girerler, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler. Ve orada onların elbiseleri ipek(ten)dir.


  (FATIR SURESİ / 34)
Derler ki: "Bizden hüznü giderip yok eden Allah'a hamdolsun; şüphesiz Rabbimiz, gerçekten bağışlayandır, şükrü kabul edendir."


(FATIR SURESİ / 35)
"Ki O, bizi kendi fazlından (ebedi olarak) kalınacak bir yurda yerleştirdi; burada bize bir yorgunluk dokunmaz ve burada bize bir bıkkınlık da 
dokunmaz." 
  

(YASİN SURESİ / 55)
Gerçek şu ki, bugün cennet halkı, 'sevinç ve mutluluk dolu' bir meşguliyet içindedirler.  


  (YASİN SURESİ / 56)
Kendileri ve eşleri, gölgeliklerde, tahtlar üzerinde yaslanmışlardır.
 

(YASİN SURESİ / 57)
Orada taptaze-meyveler onların ve istek duydukları her şey onlarındır.
   

(YASİN SURESİ / 58)
Çok esirgeyen Rabb'dan onlara bir de sözlü "Selam" (vardır). 

  
(SAFFAT SURESİ / 41)
İşte onlar; onlar için bilinen bir rızık vardır.
  

(SAFFAT SURESİ / 42)
Çeşitli-meyveler. Onlar ikram görenlerdir.
  

(SAFFAT SURESİ / 43)
Nimetlerle donatılmış (naim) cennetlerde.
 
  
  (SAFFAT SURESİ / 44)
Birbirlerine karşı, tahtlar üzerinde (otururlar). 


(SAFFAT SURESİ / 45)
Kaynaktan (doldurulmuş) kadehlerle çevrelerinde dolaşılır.

   
(SAFFAT SURESİ / 46)
Bembeyaz; içenlere lezzet (veren bir içki).

   
(SAFFAT SURESİ / 47)
Onda ne bir gaile vardır, ne de kendilerinden geçip, akılları çelinir.   (SAFFAT SURESİ / 48)
Ve yanlarında bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş iri gözlü kadınlar vardır.  


(SAFFAT SURESİ / 49)
Sanki onlar, saklı bir yumurta gibi (çarpıcı ve pürüzsüz).  


(SAFFAT SURESİ / 50)
Böyleyken, kimi kimine yönelmiş olarak, birbirlerine soruyorlar:   


 (SAFFAT SURESİ / 51)
Bir sözcü der ki: "Benim bir yakınım vardı."  


(SAFFAT SURESİ / 52)
"Derdi ki: Sen de gerçekten (dirilişi) doğrulayanlardan mısın?"  

 
(SAFFAT SURESİ / 53)
"Bizler öldüğümüz, toprak ve kemikler olduğumuzda mı, gerçekten biz mi (yeniden diriltilip sonra da) sorguya çekilecekmişiz?" 
  

(SAFFAT SURESİ / 54)
(Konuşan yanındakilere) Der ki: "Sizler (onun şimdi ne durumda olduğunu) biliyor musunuz?"
  

   (SAFFAT SURESİ / 55)
Derken, bakıverdi, onu 'çılgınca yanan ateşin' tam ortasında gördü.


(SAFFAT SURESİ / 56)
Dedi ki: "Andolsun Allah'a, neredeyse beni de (şu bulunduğun yere) düşürecektin."
  
 
(SAFFAT SURESİ / 57)
"Eğer Rabbimin nimeti olmasaydı, muhakkak ben de (azab yerine getirilip) hazır bulundurulanlardan olacaktım.  


   (SAFFAT SURESİ / 60)
Şüphesiz, bu, asıl büyük 'kurtuluş ve mutluluğun' ta kendisidir.


(SAFFAT SURESİ / 61)
Böylece çalışanlar da bunun bir benzeri için çalışmalıdır. 
 


(SAD SURESİ / 50)
Adn cennetleri; kapılar onlara açılmıştır. 
 
 
(SAD SURESİ / 51)
İçinde yaslanıp-dayanmışlardır; orda birçok meyve ve şarap istemektedirler. 

 
(SAD SURESİ / 52)
Ve yanlarında bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş yaşıt kadınlar vardır. 
  


(SAD SURESİ / 53)
İşte hesap günü size va'dedilen budur.  
 

  (SAD SURESİ / 54)
Şüphesiz bu, Bizim rızkımızdır, bitip tükenmesi de yok. 


(ZÜMER SURESİ / 20)
Ancak Rablerinden korkup-sakınanlar ise; onlara yüksek köşkler vardır, onların üstünde de yüksek köşkler bina edilmiştir. Onların altında ırmaklar akmaktadır. (Bu,) Allah'ın va'didir. Allah, va'dinden dönmez. 
 

(ZÜMER SURESİ / 73)
Rablerinden korkup-sakınanlar da, cennete bölük bölük sevkedildiler. Sonunda oraya geldikleri zaman, kapıları açıldı ve onlara (cennetin) bekçileri dedi ki: "Selam üzerinizde olsun, hoş ve temiz geldiniz. Ebedi kalıcılar olarak ona girin."
   


(ZÜMER SURESİ / 74)
(Onlar da) Dediler ki: "Bize olan va'dinde sadık kalan ve bizi bu yere mirasçı kılan Allah'a hamd olsun ki, cennetten dilediğimiz yerde konaklayabiliriz. (Salih) Amellerde bulunanların ecri ne güzeldir.  
 

 (MÜ'MİN SURESİ / 8)
"Rabbimiz, onları Adn cennetlerine sok ki onlara (bunu) va'dettin; babalarından, eşlerinden ve soylarından salih olanları da. Gerçekten Sen, üstün ve güçlü olansın, hüküm ve hikmet sahibisin."  


(MÜ'MİN SURESİ / 40)
"Kim bir kötülük işlerse, kendi mislinden başkasıyla ceza görmez; kim de -erkek olsun, dişi olsun- bir mü'min olarak salih bir amelde bulunursa, işte onlar, içinde hesapsız olarak rızıklandırılmak üzere cennete girerler."   


(FUSSİLET SURESİ / 30)
Şüphesiz: "Bizim Rabbimiz Allah'tır" deyip sonra dosdoğru bir istikamet tutturanlar (yok mu); onların üzerine melekler iner (ve der ki:) "Korkmayın ve hüzne kapılmayın, size vadolunan cennetle sevinin."   


(ŞURA SURESİ / 22)
(O gün) Zalimleri kazandıkları dolayısıyla korkuyla titrerlerken görürsün; o (yaptıkları) da üstlerine çöküvermiştir. İman edip salih amellerde bulunanlar ise, cennet bahçelerindedirler. Rableri katında her diledikleri onlarındır. İşte büyük fazl (nimet ve üstünlük) budur. 
  

 (ZUHRUF SURESİ / 70)
"Siz ve eşleriniz cennete girin; 'sevinç içinde ağırlanacaksınız."  


(ZUHRUF SURESİ / 71)
"Onların etrafında altın tepsiler ve testilerle dolaşılır; orada nefislerin arzu ettiği ve gözlerin lezzet (zevk) aldığı her şey var. Ve siz orada süresiz kalacaksınız."
   

(ZUHRUF SURESİ / 72)
"İşte, yaptıklarınız dolayısıyla mirasçı kılındığınız cennet budur."   


 (ZUHRUF SURESİ / 73)
"Orda sizin için birçok meyveler vardır; onlardan yiyeceksiniz."  


(DUHAN SURESİ / 51)
Muttakilere gelince; muhakkak onlar, güvenli bir makamdadırlar.   


(DUHAN SURESİ / 52)
Cennetlerde ve pınarlarda,   


 (DUHAN SURESİ / 53)
Hafif ipekten ve ağır işlenmiş atlastan (elbiseler) giyinirler, karşılıklı (otururlar).  


(DUHAN SURESİ / 54)
İşte böyle; ve biz onları iri gözlü hurilerle evlendirmişizdir.  


(DUHAN SURESİ / 55)
Orda, güvenlik içinde her türlü meyveyi istiyorlar;  
 

(DUHAN SURESİ / 56)
Orda, ilk ölümün dışında başka ölüm tadmazlar. Ve (Allah da) onları cehennem azabından korumuştur.  


(MUHAMMED SURESİ / 15)
Takva sahiplerine va'dedilen cennetin misali (şudur): İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenler için lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır ve orda onlar için meyvelerin her türlüsünden ve Rablerinden bir mağfiret vardır. Hiç (böyle mükafaatlanan bir kişi), ateşin içinde ebedi olarak kalan ve bağırsaklarını 'parça parça koparan' kaynar sudan içirilen kimseler gibi olur mu?


(KAF SURESİ / 31)
Cennet de, muttakiler için, uzakta değildir, (o gün) yakınlaştırılmıştır.


  (KAF SURESİ / 34)
"Ona 'esenlik ve barış (selam)la' girin. Bu, ebedilik günüdür."
 

 (KAF SURESİ / 35)
Orda diledikleri her şey onlarındır; katımızda daha fazlası da var.  


(ZARİYAT SURESİ / 15)
Şüphesiz muttaki olanlar, cennetlerde ve pınarlardadırlar;  


 (ZARİYAT SURESİ / 16)

Rablerinin kendilerine verdiğini alanlar olarak. Çünkü onlar, bundan önce ihsanda (güzel davranışta) bulunanlardı. 
 
(TUR SURESİ / 17)
Hiç şüphesiz muttakiler, cennetlerde ve nimet içindedirler;

  
(TUR SURESİ / 18)
Rablerinin verdikleriyle 'sevinçli ve mutludurlar'. Rableri, kendilerini 'çılgınca yanan cehennemin' azabından korumuştur.  


(TUR SURESİ / 19)
"Yaptıklarınızdan dolayı afiyetle yiyin ve için." 

 
  (TUR SURESİ / 20)
Özenle dizilmiş tahtlar üzerinde yaslanmışlardır. Ve Biz onları iri-ceylan gözlü hurilerle evlendirmişiz. 


   (TUR SURESİ / 22)
Onlara, istek duyup-arzuladıkları meyvelerden ve etten bol bol verdik.


(TUR SURESİ / 23)
Orada bir kadeh kapışır-çekişirler ki, onda ne 'boş ve saçma bir söz', ne günaha sokma yoktur.
  

(TUR SURESİ / 24)
Kendileri için (hizmet eden) civanlar, etrafında dönüp dolaşırlar; sanki (her biri) 'sedefte saklı inci gibi tertemiz, pırıl pırıl.' 
  

(TUR SURESİ / 25)
Kimi kimine dönüp sorarlar;

  
(TUR SURESİ / 26)

Dediler ki: "Biz doğrusu daha önce, ailemiz (yakın akrabalarımız) içinde endişe edip-korkardık."

  
  (TUR SURESİ / 27)
"Şimdi Allah, bize lütufta bulundu ve 'hücrelere kadar işleyen kavurucu' azabdan korudu." 


(NECM SURESİ / 15)
Ki Cennetü'l-Me'va onun yanındadır. 

  
(RAHMAN SURESİ / 46)
Rabbin makamından korkan kimse için ise iki cennet vardır.
 
  
(RAHMAN SURESİ / 48)
Çeşit çeşit 'inceliklere ve güzelliklere' (veya her türden sık ağaçlara) sahiptirler.   

  (RAHMAN SURESİ / 50)
İkisinde de akmakta olan iki pınar vardır. 


  (RAHMAN SURESİ / 52)
İkisinde de her meyveden iki çift vardır.
 

(RAHMAN SURESİ / 54)
Astarları, ağır işlenmiş atlastan yataklar üzerinde yaslanırlar. İki cennetin de meyve-devşirmesi (ordakilere) yakın (kolay)dır.
  

(RAHMAN SURESİ / 56)

Orada bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş kadınlar vardır ki, bunlardan önce kendilerine ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur.  
 

  (RAHMAN SURESİ / 58)
Sanki onlar yakut ve mercan gibidirler. 


  (RAHMAN SURESİ / 60)
İhsanın karşılığı ihsandan başkası mıdır? 


(RAHMAN SURESİ / 62)
Bu-ikisinin ötesinde iki cennet daha var. 

  
(RAHMAN SURESİ / 64)

Alabildiğine yemyeşildirler.  


(RAHMAN SURESİ / 66)
İçlerinde durmaksızın fışkırıp-akan iki pınar vardır.
 
  
(RAHMAN SURESİ / 68)
İçlerinde (her türden) meyve, eşsiz-hurma ve eşsiz-nar vardır.
  
 
(RAHMAN SURESİ / 70)
Orada huyları güzel, yüzleri güzel kadınlar vardır. 
 
 
 (RAHMAN SURESİ / 72)
Otağlar içinde korunmuş huri kadınlar.
  

(RAHMAN SURESİ / 74)
Bunlardan önce kendilerine ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur.   


(RAHMAN SURESİ / 76)

Yeşil yastıklara ve çarpıcı güzellikteki döşeklere yaslanırlar. 

  
  (VAKIA SURESİ / 10)
Yarışıp öne geçenler de, öne geçmiş öncülerdir.
 

  (VAKIA SURESİ / 11)
İşte onlar, yakınlaştırılmış (mukarreb) olanlardır.


(VAKIA SURESİ / 12)
Nimetlerle-donatılmış cennetler içinde;  
 

  (VAKIA SURESİ / 13)
Birçoğu geçmiş (ümmet)lerden, 


(VAKIA SURESİ / 14)
Birazı da sonrakilerden.
 
  
   (VAKIA SURESİ / 15)
'Özenle işlenmiş mücevher' tahtlar üzerindedirler.


(VAKIA SURESİ / 16)
Karşılıklı yaslanmışlardır.

  
(VAKIA SURESİ / 17)
Çevrelerinde ölümsüzlüğe ulaşmış gençler dönüp dolaşır;  

 
(VAKIA SURESİ / 18)
Kaynağından (doldurulmuş) testiler, ibrikler ve kadehler, 

  
 (VAKIA SURESİ / 19)
Ki bundan ne başlarını bir ağrı tutar, ne de kendilerinden geçip akılları çelinir.  


(VAKIA SURESİ / 20)
Arzulayıp-seçecekleri meyveler,
  
 
(VAKIA SURESİ / 21)
Canlarının çektiği kuş eti. 
  

(VAKIA SURESİ / 22)
Ve iri gözlü huriler, 
  

(VAKIA SURESİ / 23)
Sanki saklı inciler gibi;

   
  (VAKIA SURESİ / 24)
Yaptıklarına bir karşılık olmak üzere (onlara sunulur);
 

 (VAKIA SURESİ / 25)
Orada, ne 'saçma ve boş bir söz' işitirler, ne günaha sokma. 
 

 (VAKIA SURESİ / 26)
Yalnızca bir söz (işitirler:) "Selam, selam."
  

(VAKIA SURESİ / 27)

"Ashab-ı Yemin", ne (kutludur o) "Ashab-ı Yemin."

  
(VAKIA SURESİ / 28)
Yüklü dalları bükülmüş kiraz (ağaçları),
 
  
  (VAKIA SURESİ / 29)
Üstüste dizili meyveleri sarkmış muz ağaçları, 


(VAKIA SURESİ / 30)
Yayılıp-uzanmış gölgeler, 

  
(VAKIA SURESİ / 31)
Durmaksızın akan su(lar); 
  

(VAKIA SURESİ / 32)
Ve (daha) birçok meyveler arasında, 

 
  (VAKIA SURESİ / 33)
Kesilip-eksilmeyen ve yasaklanmayan (meyveler).
 

(VAKIA SURESİ / 34)
Yükseklere-kurulmuş döşekler (sedirler).
 
 
(VAKIA SURESİ / 35)
Gerçek şu ki, Biz onları yeni bir inşa (yaratma) ile inşa edip-yarattık.   


   (VAKIA SURESİ / 36)
Onları hep bakireler olarak kıldık,


(VAKIA SURESİ / 37)
Eşlerine sevgiyle tutkun (ve) hep yaşıt, 

  
(VAKIA SURESİ / 38)
"Ashab-ı Yemin" olanlar için.
 
  
   (VAKIA SURESİ / 39)
(Bunların) Birçoğu geçmiş (ümmet)lerden,


 (VAKIA SURESİ / 40)
Birçoğu da sonrakilerdendir. 
 

  (VAKIA SURESİ / 88)
Eğer o (ölecek kişi), yakın kılınan (mukarreb olan)lardan ise, 


(VAKIA SURESİ / 89)
Bu durumda rahatlık, güzel rızık ve nimetlerle donatılmış cennet (onundur).  
 

  (VAKIA SURESİ / 90)
Ve eğer "Ashab-ı Yemin"den ise, 


  (VAKIA SURESİ / 91)
Artık, "Ashab-ı Yemin"den selam sana.
 

(HADiD SURESİ / 12)
O gün, mü'min erkekler ile mü'min kadınları, nurları önlerinde ve sağlarında koşarken görürsün. "Bugün sizin müjdeniz, içinde ebedi kalıcılar (olduğunuz), altından ırmaklar akan cennetlerdir." İşte 'büyük kurtuluş ve mutluluk' budur.
 

 (MÜCADELE SURESİ / 22)
Allah'a ve ahiret gününe iman eden hiç bir kavim (topluluk) bulamazsın ki, Allah'a ve elçisine başkaldıran kimselerle bir sevgi (ve dostluk) bağı kurmuş olsunlar; bunlar, ister babaları, ister çocukları, ister kardeşleri, isterse kendi aşiretleri (soyları) olsun. Onlar, öyle kimselerdir ki, (Allah) kalplerine imanı yazmış ve onları kendinden bir ruh ile desteklemiştir. Onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacaktır; orda süresiz olarak kalacaklardır. Allah, onlardan razı olmuş, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte onlar, Allah'ın fırkasıdır. Dikkat edin; şüphesiz Allah'ın fırkası olanlar, felah (umutlarını gerçekleştirip kurtuluş) bulanların ta kendileridir.  


(HAŞR SURESİ / 20)
Ateş halkı ile cennet halkı bir olmaz. Cennet halkı 'umduklarına kavuşup mutluluk içinde olanlardır.'   


(SAFF SURESİ / 12)
O da sizin günahlarınızı bağışlar, sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki güzel konaklara yerleştirir. İşte 'büyük mutluluk ve kurtuluş' budur.  


(TEĞABÜN SURESİ / 9)
Sizi toplanma günü için bir arada toplayacağı gün; işte bu aldanma (teğabün) günüdür. Kim Allah'a iman edip salih bir amelde bulunursa (Allah) onun kötülüklerini örter ve içinde ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan cennetlere sokar. İşte büyük 'mutluluk ve kurtuluş (fevz)' budur. 

  
(TALAK SURESİ / 11)
İman edip salih amellerde bulunanları karanlıklardan nura çıkarması için Allah'ın apaçık ayetlerini size okuyan bir elçi de (gönderdik). Kim iman edip salih bir amelde bulunursa, (Allah) onu içinde süresiz kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan cennetlere sokar. Allah, gerçekten ona ne güzel bir rızık vermiştir.  
 

(TAHRİM SURESİ / 11)
Allah, iman edenlere de Firavun'un karısını örnek verdi. Hani demişti ki: "Rabbim bana kendi katında, cennette bir ev yap; beni Firavun'dan ve onun yaptıklarından kurtar ve beni o zalimler topluluğundan da kurtar."   


(MUTAFFİFİN SURESİ / 23)
Tahtlar üzerinde bakıp-seyretmektedirler. 
 
 
  (MUTAFFİFİN SURESİ / 32)
Onları gördükleri zaman ise: "Bunlar elbette şaşkın-sapıklardır" derlerdi.


(BÜRUC SURESİ / 11)
Şüphesiz iman edip salih amellerde bulunanlara gelince; onlar için altından ırmaklar akan cennetler vardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur.
   

(ĞAŞİYE SURESİ / 8)
O gün, öyle yüzler de vardır ki, nimette (engin bir mutluluk içinde)dirler.   (ĞAŞİYE SURESİ / 9)
Harcadığı-çabadan dolayı hoşnuttur.  

(ĞAŞİYE SURESİ / 10)
Yüksek bir cennettedir. 
  

  (ĞAŞİYE SURESİ / 11)
Orda anlamsız bir söz işitmez. (ĞAŞİYE SURESİ / 12)
Orda 'durmaksızın akan' bir kaynak vardır.  

 
(ĞAŞİYE SURESİ / 13)
Orda 'yükseklerde kurulmuş, tahtlar da vardır;  (ĞAŞİYE SURESİ / 14)
Konulmuş (içecek dolu) kaplar,  


(ĞAŞİYE SURESİ / 15)
Dizi dizi yastıklar, 

  
(ĞAŞİYE SURESİ / 16)
Ve serilmiş yaygılar.
   

(FECR SURESİ / 27)
Ey mutmain (tatmin bulmuş) nefis,
  
 
(FECR SURESİ / 28)
Rabbine, hoşnut edici ve hoşnut edilmiş olarak dön
 

  (FECR SURESİ / 29)
Artık kullarımın arasına gir. 


  (FECR SURESİ / 30)
Cennetime gir. 


(BEYYİNE SURESİ / 7)
İman edip salih amellerde bulunanlar ise; işte onlar da, yaratılmışların en hayırlılarıdır.   


(BEYYİNE SURESİ / 8 )
Rableri katında onların ödülleri, içinde ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan Adn cennetleridir. Allah, onlardan razı olmuştur, kendileri de O'ndan razı (hoşnut, memnun) kalmışlardır. İşte bu, Rabbinden 'içi titreyerek korku duyan kimse' içindir.   

Bu haber 1703 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kuran Ayetleri

Kehf Suresi 28. Ayetin anlamı

Kehf Suresi 28. Ayetin anlamı Kehf Suresi 28. Ayetin anlamı

ÂLİ İMRÂN Suresi 33. ayetin Anlamı !

ÂLİ İMRÂN Suresi 33. ayetin Anlamı ! ÂLİ İMRÂN Suresi 33. ayetin Anlamı !

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İçimizdeki güç enerji boyutu

Esmer Kız

Unutamam Seni

Burçların Yanılgısı

Sevgi Karşılık Beklemez

KIYAMET ÖNCESİ BEKLENEN HABERCİ

İyi insanlar namaz kılmalı mı?

Namazların Rekât Sayıları

Kur’an kurslarının görevi

Kur’an meali açıklaması

Kur’an, da On dokuz mucizesi

İslam da Kadere İman var mı ?

Müşriklerin gizlediği Kuran ayetleri

Kur’an’da Peygamber ismi geçiyor mu?

Uzaydaki Kara Delik Nedir ?


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi